Fantastyczne gry 6b – Inne przygodówki od LK Avalon

Omawianą niedawno przeze mnie grę A.D. 2044 posiadam na platformie Good Old Games. Wraz z nią dostałem także dostęp do dwóch starszych przygodówek od LK Avalon wydanych w 1995 roku Sołtysa oraz Skauta Kwatermastera, w które w wolnej chwili również zagrałem, więc pomyślałem, że i o nich słówko dodam, chociaż z fantastyką łączy je głównie absurdalność zagadek. Jeszcze proszę, byście nie myśleli, że celowo pastwię się nad wczesnymi polskimi grami. Po prostu rodzime, wówczas jeszcze goniące zachód, produkcje w większości nie wytrzymały próby czasu.

Sołtys

To dziejąca się na polskiej wsi gra o, jakże by inaczej, sołtysie faktycznie istniejącej i będącej bohaterką dowcipów miejscowości Poraż. Fabuła sprowadza się do tego, że sołtys szuka zbiegłego sprzed ołtarza pana młodego swojej wątpliwej urody córki. Ręcznie rysowana grafika, choć niezbyt estetyczna, przywodzi na myśl klasyczne przygodówki firmy Sierra np. z serii Quest i szczerze mówiąc daje radę dzięki swojej swojskości. Do tego przygrywa nam wesoła muzyczka. Gra jest point&clickiem, ale nie ma połączonych ścieżkami lokacji, tylko listę ekranów, między którymi w dowolnym momencie można się przełączyć. Zagadki mają wątpliwą logikę i raczej nie zajmowały szczególnie mojego mózgu, a historia praktycznie nie rozwija się w toku rozrywki. Bawi za to klimat oraz humor prukcji. Nie jest to wiekopomne dzieło, ale daje radę zabawić.

Skaut Kwatermaster

Jest również przygodówką point&click o, jakże by inaczej, harcerzu, którego druhna zatrzasnęła się w starym czołgu i musimy ją uwolnić. Fabułę poznajemy z w pełni udźwiękowionego intra. W samej grze postaci również mówią, co na ten okres historii było czymś nowatorskim w rodzimej grze wideo, ale wyraźnie słychać totalną amatorkę. Znowu szlajamy się po polskiej wsi, ale tym razem lokacje są połączone w przeciwieństwie do Sołtysa. Gorzej, że wszędzie mamy dostęp od samego początku, więc szybko kończymy ze startą gratów, z którą nie bardzo wiadomo co zrobić. Wiąże się to z tym, że gra jest totalnie absurdalna np. jakimś cudem połączenie wiadra i kreta daje nam bębenek. Grafika jest ręcznie rysowana, ale niestety wygląda brzydko i nieestetycznie. Muzyka jest za to jak najbardziej ok. Nie powiem, bym się ubawił przy tej produkcji.

Ot, kolejne dwa eksponaty polskiej myśli growej. Mogę polecić te dwie pozycje tylko zapalonym archeologom gamingu, bo raczej nie będziecie się przy nich dobrze bawić, jeśli nie poznaliście Sołtysa, Skauta, czy A.D. 2044 w czasach ich premier i nie macie o nich ciepłych wspomnień.

Jedna uwaga do wpisu “Fantastyczne gry 6b – Inne przygodówki od LK Avalon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s